W ramach miejskiej kampanii #stopbezgrołom, następuje uruchomienie kolejnego etapu, który zakłada prowadzenie zajęć w szkołach na temat wandalizmu i jego wpływu na przestrzeń miejską. Jakiś czas temu, uczniowie ze śródmiejskiego liceum mieli okazję samodzielnie doświadczyć trudności związanych z usuwaniem nielegalnych napisów i bazgrołów z elewacji kamienic.
Dzisiaj młodzież podjęła próbę usunięcia bazgrołów i napisów z domów przy ul. Chmielnej 14 i 15. Kamienice te są częścią zabytkowego układu urbanistycznego ulicy.
Przed rozpoczęciem praktycznej akcji czyszczenia bazgrołów, uczestnicy udało się poszerzyć swoją wiedzę na temat graffiti podczas prelekcji pod tytułem „Kiedy graffiti jest wandalizmem”. Wykład został przygotowany przez pracowników Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Rozpoczęcie działań mających na celu zwalczanie pseudograffiti zostało zapowiedziane przez Renatę Kaznowską, zastępczynię prezydenta m.st. Warszawy. Jak podkreśla, te działania będą oparte przede wszystkim na specjalnym programie edukacyjnym.
W lipcu tego roku ruszyła miejska kampania #stopbazgrołom. Jej celem jest ograniczenie lub eliminacja pseudograffiti z elewacji, co ma być osiągnięte dzięki promowaniu wiedzy na ten temat wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Program edukacyjny i scenariusze lekcji zostały przygotowane przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i wkrótce zostaną przekazane do ponad 400 szkół i placówek oświatowych.
Założeniem kampanii jest również kontynuacja działań polegających na usuwaniu bazgrołów z ul. Chmielnej. W tym celu Renata Kaznowska zapowiedziała współpracę ze wspólnotami mieszkaniowymi, aby wypracować model działania przy czyszczeniu kamienic objętych ochroną konserwatorską.
Kampania #stopgraffiti cieszy się wsparciem wielu partnerów, wśród których są między innymi: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Stołeczny Konserwator Zabytków, Biuro Edukacji, Centrum Bezpieczeństwa m.st. Warszawy, Straż Miejska, WCIES, dyrektorzy i dyrektorki szkół i innych placówek oświatowych, policja, Zakłady Gospodarowania Nieruchomościami, zarządy dzielnic oraz organizacje pozarządowe.
W Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków trwają prace nad internetową broszurą dla wspólnot i Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami. Broszura ta ma zawierać zalecenia konserwatorskie oraz informacje na temat prawnej odpowiedzialności i kar dla wandali.
Planowane są również szkolenia dla Zakładów Gospodarowania Nieruchomościami na temat usuwania bazgrołów i przeciwdziałania im. Kampania obejmuje też współpracę z policją i Strażą Miejską w kwestii monitoringu i zgłaszania incydentów.
W listopadzie zostanie przeprowadzone badanie społeczne dotyczące opinii na temat graffiti w Warszawie. Badanie to będzie realizowane przez miejskie Biuro Strategii i Analiz na reprezentatywnej grupie mieszkańców.