Początek zimy to okres, w którym wielu ludzi staje się zagrożonych utratą zdrowia lub życia z powodu niskich temperatur. Najbardziej dotknięci tym problemem są osoby starsze, samotne oraz bezdomne. Ryzyko to dotyczy także osób będących pod wpływem alkoholu. Każdy z nas jest w stanie uratować życie tych osób – wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112 albo skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i zgłosić obserwowaną sytuację.
Z każdym rokiem, kiedy temperatury spadają poniżej zera, rzecznicy policji apelują do społeczeństwa o niewzruszenie na krzywdę drugiego człowieka. Szczególnie narażone na wychłodzenie organizmu są osoby starsze, niestabilne emocjonalnie oraz bezdomne przebywające na otwartym powietrzu. Jeśli zauważamy taką osobę, powinniśmy natychmiast wezwać pomoc, dzwoniąc na numer alarmowy i informując służby o zaistniałej sytuacji. Każde zgłoszenie tego typu jest natychmiast weryfikowane przez funkcjonariuszy.
W okresie zimowym, patrolujący ulice funkcjonariusze szczególnie skupiają się na miejscach, które są potencjalnym schronieniem dla bezdomnych. Mogą to być opuszczone budynki, altany działkowe czy ogrody. Każdego roku sytuacja tych osób jest monitorowana, a policjanci oferują swoją pomoc każdemu, kto jej potrzebuje – odnalezione osoby mają propozycję przewiezienia do ośrodków, gdzie mają zapewnione ciepło, możliwość spożycia posiłku oraz spędzenia nocy w godnych warunkach.
Powszechnym, lecz błędnym przekonaniem jest stwierdzenie, że alkohol jest najlepszym sposobem na rozgrzewkę. Jest to mit. Chociaż początkowo po spożyciu alkoholu czujemy ciepło, po chwili nasz organizm jest jeszcze bardziej narażony na wychłodzenie. Wyjście na zewnątrz pod wpływem alkoholu to ogromne ryzyko – wystarczy moment nieuwagi, śliska nawierzchnia i możemy upaść bez siły do podniesienia się. W takich okolicznościach łatwo o tragedię. Dlatego powinniśmy być szczególnie uważni i gotowi do pomocy osobom nietrzeźwym podczas mrozów, ponieważ tracą one ciepło znacznie szybciej.
Apelujemy do wszystkich, abyśmy nie byli obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Nasze zgłoszenia mogą zostać przekazane pod numerem 112 lub do pogotowia ratunkowego. Możemy także korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Możliwość, że nasza interwencja uratuje komuś życie, powinna skłonić nas do okazania życzliwości i wyciągnięcia pomocnej dłoni w stronę tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obojętnie obok takich osób.