Do piątku, 9 lutego, trwa okres zgłoszeń do siódmej odsłony inicjatywy pod nazwą „Rowerowy Maj”. Ta kampania ma na celu zachęcić dzieci i ich rodziców, aby w maju oraz w kolejnych miesiącach wybierali rowery lub hulajnogi jako środki transportu do szkół i przedszkoli.

Głównym celem tej akcji jest popularyzowanie zrównoważonego transportu i promowanie zdrowych nawyków komunikacyjnych wśród młodszych i starszych uczniów. Renata Kaznowska, zastępca prezydenta miasta stołecznego Warszawy, wyjaśnia, że chodzi o pokazanie dzieciom i ich rodzicom, że dojazd do szkoły czy przedszkola na rowerze może być zarówno szybki, przyjemny, jak i korzystny dla zdrowia.

Do poniedziałku południa zgłosiło się już 388 placówek, w tym 27 nowych przedszkoli oraz 10 szkół. To aż o 68 szkół więcej w porównaniu do poprzedniego roku pięć dni przed końcem terminu rejestracji.

Zeszłoroczna odsłona kampanii „Rowerowy Maj” w Warszawie ustanowiła nowy rekord. Wzięło w niej udział 100 tysięcy dzieci z 441 placówek warszawskich. Łączna liczba przejazdów do szkoły lub przedszkola wyniosła 2,2 miliona (każdy po minimum pół kilometra), co przekłada się na pokonanie dystansu 1,1 miliona km przez uczniów – czyli równowartość okrążenia ziemi 28 razy.

W ramach akcji „Rowerowego Maja”, trwającej od 6 do 29 maja, miasto zachęca uczniów, przedszkolaki, a także rodziców i nauczycieli do porzucenia samochodów na rzecz rowerów i hulajnóg. Każdy aktywny przejazd jest nagradzany naklejką, a im więcej takich dojazdów, tym większe są szanse na zdobycie atrakcyjnych nagród. Kampania skierowana jest zarówno do jednostek indywidualnych, jak i klas zbiorowych oraz całych szkól i przedszkoli.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji kampanii „Rowerowy Maj”, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Miasto wysyła szczegółowe informacje do publicznych instytucji edukacyjnych. Niepubliczne szkoły i przedszkola, które chciałyby uczestniczyć w kampanii, muszą najpierw zgłosić się za pomocą wiadomości e-mail na adres [email protected].

Zgłoszenie do kampanii jest równoznaczne z zaproszeniem całej placówki do udziału, a decyzja powinna być podejmowana po dyskusji wśród pracowników pedagogicznych. Chociaż „Rowerowy Maj” to świetna zabawa, niesie ze sobą również dodatkowe obowiązki dla społeczności szkolnej i przedszkolnej.