Rząd Japonii zdecydował zapewnić pomoc finansową na zakup specjalistycznego sprzętu dla uczniów Szkoły Specjalnej przy Karolkowej i Instytutu Głuchoniemych. Dzisiaj doszło do podpisania umów w ramach Programu Wsparcia Finansowego dla Projektów Oddolnych, które obejmują wsparcie nie tylko dla polskich, ale także dla ukraińskich uchodźców.

Rafał Trzaskowski, prezydent miasta stołecznego Warszawy, spotkał się dzisiaj z ambasadorem Japonii w Ambasadzie tego kraju w Polsce. W trakcie spotkania podpisali oni umowę dotyczącą współfinansowania sprzętu rehabilitacyjnego i edukacyjnego. Akio Miyajima, ambasador Japonii w Polsce, wyjaśniał, że decyzja o wsparciu została podjęta w celu pomocy zarówno ukraińskim uchodźcom jak i obywatelom polskim w województwie podkarpackim, małopolskim oraz mazowieckim.

Cztery instytucje zostały uwzględnione w podpisanych umowach. Są to: Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 147, Dom Ukraiński oraz Fundacja Unbreakable Ukraine. Wszystkie te instytucje aktywnie pomagają uchodźcom z Ukrainy w zakresie edukacji i integracji z polskim społeczeństwem.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto od początku rosyjskiej agresji udziela wsparcia ukraińskim uchodźcom. Zaznaczył również, że dotychczasowa współpraca z międzynarodowymi organizacjami i rządami innych krajów zaowocowała również wsparciem ze strony Japonii dla Warszawy. Prezydent dodał, że zakupiony sprzęt rehabilitacyjny i edukacyjny skorzysta nie tylko dzieci ewakuowane z Ukrainy, ale także inne dzieci uczące się w warszawskich placówkach.

Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie otrzyma grant w wysokości 45 259 euro, na modernizację sal, wyposażenie studia telewizyjnego w profesjonalny sprzęt do produkcji materiałów edukacyjnych w języku migowym polskim i ukraińskim oraz utworzenie sali integracji sensorycznej. Dzieci z Ukrainy z zaburzeniami słuchu, dzięki nagranym materiałom audiowizualnym, będą mogły nauczyć się języka migowego polskiego i szybciej zintegrować się z polskim społeczeństwem.

Kolejny grant trafi do Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 147 w Warszawie, gdzie będzie wykorzystany na rehabilitację i edukację dzieci z Ukrainy i Polski, które są niepełnosprawne lub przewlekle chore. Projekt o wartości 53 617 euro, zapewni dzieciom z Ukrainy o lekkich niepełnosprawnościach taki sam poziom edukacji, jak dzieciom z niepełnosprawnościami w Polsce. Planowane jest zakupienie platformy rehabilitacyjnej i sprzętu oftalmologicznego, które pomogą w monitorowaniu zdrowia dzieci i systematycznej terapii.

Warszawa współpracuje na stałe z organizacjami takimi jak Norwegian Refugee Council, International Organization for Migration, International Rescue Committee, UN Refugee Agency czy UNICEF. Centrum Edukacji i Rozwoju działa dzięki wsparciu na kwotę ponad 105 mln zł. Codziennie oferuje ono pomoc ponad 200 dzieciom. Łącznie skorzystało już z niej około 45.000 dzieci i około 10.000 dorosłych opiekunów. Wspólnie z Fundacją Ukraiński Dom miasto realizuje projekt Centrum Pomocy Cudzoziemcom.

Od początku konfliktu w 2022 roku, Warszawa publicznie zebrała ponad 8 mln złotych na wsparcie uchodźców. Dodatkowo, otrzymała dwie dotacje od Tajwanu – na kwoty 300 tys. EURO i 1 mln dolarów. Środki te były wykorzystywane na utrzymanie ośrodków pobytowych w Warszawie, a także na wsparcie Centrum Rehabilitacji UNBROKEN we Lwowie oraz zakup sprzętu medycznego dla dwóch szpitali dziecięcych w Kijowie.