W tym samym roku, przewiduje się rozpoczęcie prac konstrukcyjnych nad tunelem w dzielnicy Wesoła w Warszawie. Mieszkańcy gorąco oczekują na ten bezkolizyjny punkt przejazdu, który zostanie zbudowany wzdłuż ulicy 1 Praskiego Pułku WP. Inwestycja ta nie tylko znacząco zwiększy bezpieczeństwo na drogach i torach kolejowych, ale także skróci czas potrzebny na przejazd przez tory.
Rząd stolicy Polski, Warszawy, współpracuje z PKP PLK SA w celu przygotowania do budowy trzech dwupoziomowych skrzyżowań na linii kolejowej nr 2 między stacjami Warszawa Zachodnia a Terespol. Jedno z tych bezkolizyjnych skrzyżowań zostanie zrealizowane na terenie dzielnicy Wesoła, gdzie powstanie tunel przy ulicy 1 Praskiego Pułku WP. Projekt tunelu jest już gotowy do realizacji.
Ronda, przystanki i windy – elementy nowego projektu
Tunel będzie miał jednojezdniową drogę z dwoma pasami ruchu. Wzdłuż niej znajdować się będą jednostronne chodniki i ścieżki rowerowe. Projekt przewiduje również windy i wyjścia z tunelu, które zapewnią dostęp do peronów kolejowych oraz przystanku autobusowego przy ul. Okuniewskiej. Na skrzyżowaniu ul. 1 Praskiego Pułku WP i ul. Sikorskiego zostanie zbudowane rondo.
Po północnej stronie linii kolejowej powstaną dwa ronda. Pierwsze z nich będzie służyło jako punkt komunikacyjny pomiędzy tunelem a osiedlem Plac Wojska Polskiego, a także umożliwi dostęp dołącznika do ulicy Okuniewskiej i drugiego zaplanowanego tam ronda. Wzdłuż ulicy Okuniewskiej planowane są również przystanki autobusowe, chodniki i windy. Po wschodniej stronie tunelu planowana jest pętla autobusowa, połączona z ulicą Okuniewską.
Ogłoszenie przetargu na wykonawcę prac budowlanych
Realizacja tunelu będzie możliwa dzięki umowie podpisanej w tym miesiącu między PKP PLK SA a m.st. Warszawą. Umowa określa warunki współpracy oraz finansowanie prac związanych z realizacją projektu. Ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych planowane jest na przełomie marca i kwietnia.
Plan sytuacyjny tunelu w Wesołej, który był podstawą do prac projektowych, został opracowany w ramach Studium Wykonalności modernizacji i rozbudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. PKP PLK SA otrzymało zgodę na realizację tego projektu w 2012 roku, a następnie przekazano część decyzji dotyczącej przejazdów na terenie m.in. Wesołej do m.st. Warszawy.