Podczas uroczystości w Teatrze Syrena w Warszawie, wiele instytucji stołecznych, takich jak Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo, Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów czy Fundacja Senior w Koronie, zostało uhonorowanych certyfikatami Miejsca Przyjaznego Seniorom. Łącznie, Kapituła konkursu przyznała 41 takich wyróżnień.
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom ma za zadanie docenić oraz popularyzować miejsca na terenie stolicy, które tworzą życzliwe warunki dla osób starszych, biorąc pod uwagę ich specyficzne potrzeby i oczekiwania. Uwzględniają one również dostosowanie infrastruktury oraz oferują różnorakie usługi i zniżki dedykowane tej grupie społecznej.
Certyfikaty przyznawane były w czterech kategoriach: kultura, edukacja i oświata, sport i rekreacja oraz zdrowie i pomoc społeczna. Wszystkie miejsca, które otrzymały certyfikaty – łącznie 29, a także 12 osób indywidualnych, które otrzymały wyróżnienia za swoje działania na rzecz seniorów, przyczyniają się do poprawy jakości życia starszych mieszkańców Warszawy.
W kategorii kultura, 17 instytucji zostało wyróżnionych. Wśród nich znalazły się między innymi Białołęcki Ośrodek Kultury, Dom Kultury ŚWIT w Dzielnicy Targówek czy Biblioteki Publiczne im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów i im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. W kategorii sport i rekreacja otrzymał certyfikat Ośrodek Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów. Za zasługi dla osób starszych w obszarze edukacji i oświaty odznaczono Klub „Panorama” Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej „Torwar”, a także Bibliotekę Publiczną w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. Natomiast w kategorii zdrowie i pomoc społeczna laur przyznano między innymi Działowi Wsparcia Społecznego Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego czy Fundacji Senior w Koronie.
Wyróżnienia indywidualne za działania na rzecz osób starszych otrzymali również Adam Kiełbus, Artur Gronzio, Izabela Zwierz, Marcin Pestka, Jakub Gręziak, Krzysztof Rosiński, Piotr Kobierski, Renata Głowacka, Leszek Korneluk, Aleksandra Czarna-El Baz, Ireneusz Wrześniewski i Agnieszka Kołaczek.
Konkurs Miejsca Przyjazne Seniorom jest zgodny z „Polityką senioralną m.st. Warszawy” przyjętą uchwałą Rady m.st. Warszawy. Dokument ten wskazuje drogę dla działań Miasta na rzecz starszych mieszkańców stolicy. Zawiera także rekomendacje dotyczące kształtu programów i projektów realizowanych w mieście.
Miejsca, które otrzymały wyróżnienie w ramach konkursu są oznaczone specjalnym znakiem. Konkurs odbywa się cyklicznie każdego roku.