Obecnie są prowadzone prace nad strategią rozwoju zachodniej części Opacz, zawartej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ten dokument ma za zadanie wyznaczyć kierunek, w jakim będzie rozwijana infrastruktura tego obszaru. W kontekście stolicy, takie plany determinują między innymi sposoby budowy i przebudowy obiektów architektonicznych i ulic, a także zasady tworzenia sieci infrastrukturalnej czy obszarów zielonych, jak parki czy skwery.

Przygotowany został projekt miejscowego planu zagospodarowania przez urzędników i urbanistów. Projekt ten zostanie udostępniony dla publicznego wglądu, co oznacza, że każda osoba będzie miała możliwość zapoznać się z nim zarówno w urzędzie jak i na stronie internetowej (link do projektu znajduje się poniżej).

Aktualny moment jest idealnym czasem do zgłaszania własnych propozycji zmian do prezentowanego projektu.

Planowany obszar o powierzchni około 145,7 ha, położony jest w południowo-zachodniej części Dzielnicy Włochy. Sąsiaduje z Lotniskiem Chopina od zachodu i jest otoczony przez ulice: Mineralną, granicę terenu Lotniska Chopina w Warszawie, al. Krakowską, al. Legionów Piłsudskiego, ulicę Janka Muzykanta, Na Skraju, granicę gminy Raszyn, Rebusową, Szyszkową i Dzwonkową. Teren ten obejmuje obecnie budynki usługowe, handlowe, logistyczne i magazynowe oraz zabudowę jednorodzinną, która stopniowo przekształca się w obszar usług.

Podstawowe założenia planu dotyczą między innymi ukształtowania przestrzeni wjazdowej do miasta – al. Krakowskiej jako reprezentacyjnej przestrzeni miasta stołecznego oraz rozbudowy układu drogowego i komunikacji tramwajowej. Plan zakłada także rozwój przestrzeni publicznych i ich powiązanie z ogólnodostępnymi terenami zieleni, a także ochronę rowu Opaczewskiego.

Zmiany wprowadzone do planu po rozpatrzeniu uwag przez Prezydenta m.st. Warszawy wymagały ponownego wyłożenia projektu do publicznego wglądu. Obecne wyłożenie ogranicza się tylko do części rysunku i zapisów planu, które uległy zmianie.

Tworzenie i uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pozwoli na ustalenie szczegółowych warunków inwestycji na tym obszarze.

Konsultacje społeczne będą trwały od 6 czerwca do 11 lipca 2024 r. Mieszkańcy mają możliwość zgłaszać swoje uwagi na piśmie. Projekty oraz dyskusje na temat planu są dostępne zarówno online, jak i w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego przy Alejach Jerozolimskich 44, wejście od WOM, w godzinach od 8:00 do 16:00.