Od teraz, nieduża alejka, zlokalizowana blisko siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i rozciągająca się wzdłuż północnej części budynku, nosi imię Wojciecha Fangora. Był to niezwykle utalentowany artysta, który tworzył jako malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Alejka ta powstała w ramach prac przy budowie nowego gmachu dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

W ceremonii nadania alejce nowego imienia uczestniczyli między innymi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy oraz Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta miasta stolecznego Warszawy. Wśród gości był również Piotr Patkowski reprezentujący rodzinę Fangora oraz jego Fundację.

Ewa Malinowska-Grupińska podkreśliła istotność lokalizacji upamiętnienia Wojciecha Fangora. Bezpośrednie sąsiedztwo z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które przechowuje dzieła artysty oraz druga linia metra były za to odpowiedzialne. Niezapomniany wygląd siedmiu stacji drugiej linii metra jest bowiem dziełem Fangora. Wszystkie napisy na przystankach tej linii, od Świętokrzyskiej do Stadionu Narodowego, tworzą galerię światowego op-artu.

Z kolei Aldona Machnowska-Góra zaznaczyła jak dobrze pasuje nazwa ulicy Wojciecha Fangora do jej lokalizacji. To bowiem miejsce tuż przy otwieranym Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które posiada cyfrowe Archiwum Artystek i Artystów z 8,5 tys. obiektów Fangora. Dodatkowo, bliskość Dworca PKP Śródmieście z mozaikami Fangora oraz drugiej linii metra, której wystrój zaprojektował, sprawiają że to miejsce idealnie się na to nadaje.

Nowo upamiętniona alejka powstała dzięki budowie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i ma około 300 metrów długości. Jest obsadzona licznymi drzewami oraz krzewami. Wzdłuż niej zamontowano nowe oświetlenie.

Niewiele czasu zajmuje przejście od alejki do stacji metra Świętokrzyska, która posiada wejście w kształcie charakterystycznej litery M. To właśnie Wojciech Fangor jest autorem projektu wystroju siedmiu stacji tej linii oraz ich wejść, co jest rezultatem jego zwycięstwa w konkursie z 2007 roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej posiada imponujące archiwum artysty, przekazane przez rodzinę Fangora. Możemy tam znaleźć rzadko spotykane obszary jego twórczości, takie jak scenografia teatralna, libretto, fotografia, astronomia, animacja czy innowacje.

Wojciech Fangor jest artystą o światowej renomie. Był znakomitym malarzem, rysownikiem i rzeźbiarzem. Jego prace pełne są kolorów i dynamiki, które zafascynowały wiele pokoleń artystów. Tworzył plakaty, ale też realizował zamówienia publiczne takie jak mozaiki na Dworcu Warszawa Śródmieście oraz wystroju stacji drugiej linii metra. Archiwum Wojciecha Fangora zawiera ponad 8,5 tys. obiektów, które dokumentują twórczość i życie prywatne artysty.