Zimowy sezon zawsze wiąże się z obniżeniem temperatur, które może stanowić realne zagrożenie dla życia lub zdrowia wielu osób. Najbardziej podatne na skutki wychłodzenia organizmu są osoby bezdomne, samotne, starsze oraz będące pod wpływem alkoholu. Każdy z nas powinien przyjąć postawę czujności i niezwłocznie informować Policję o potencjalnym zagrożeniu wychłodzenia innych. Wystarczy jedno połączenie, aby możliwe było uratowanie czyjegoś życia.
Podczas mroźnych dni, funkcjonariusze Policji otrzymują prośbę o zwrócenie szczególnej uwagi na miejsca, które mogą być wykorzystywane jako schronienie przez osoby bezdomne. Pustostany, ogródki działkowe czy altanki to typowe miejsca, gdzie znajdować mogą się takie osoby. Policja stale monitoruje sytuację i oferuje pomoc tym, którzy jej potrzebują – odnalezione osoby mają szansę na przewiezienie do ciepłych schronisk, gdzie mogą zjeść ciepły posiłek i odpocząć.
Specjalnej troski wymagają też osoby starsze, samotne i życiowo nieporadne, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur. Złe warunki atmosferyczne mogą stanowić niepokonaną przeszkodę dla tych osób, dlatego warto upewnić się, czy potrzebują one pomocy w codziennych czynnościach, takich jak zakupy. Możliwe jest również zgłoszenie trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego do Ośrodka Pomocy Społecznej.
Każdy z nas może mieć wkład w pomoc osobom potrzebującym, zwłaszcza w chłodne dni. Wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112 lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można zaznaczyć „Osoba bezdomna wymagająca pomocy” i umieścić znacznik na mapie w miejscu, gdzie taka osoba się znajduje.
Nie powinniśmy pozostać obojętni na potrzeby innych osób. Możliwe jest, że to właśnie nasza życzliwość i gotowość do pomocy uratuje komuś życie. Pamiętajmy, że każda nasza akcja może mieć decydujący wpływ na losy drugiego człowieka.