Podczas dwóch dni, mianowicie 18 i 20 grudnia 2024 roku, służby policyjne z Komendy Rejonowej Policji Warszawa II oraz III przeprowadziły operację mającą na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla osób niezasłoniętych w ruchu drogowym. Inicjatywa o nazwie „Zebra”, miała funkcję uświadamiania przechodniom znaczenia ich bezpieczeństwa. W trakcie prowadzonych działań, stróże prawa przypominali o fundamentalnych regułach obowiązujących w ruchu drogowym, a także wręczali prezentacje dla osób dorosłych i dzieci, takie jak kamizelki, opaski i breloki odblaskowe.

W wyznaczonych dniach, policjanci z komend z Ochoty i Mokotowa podczas realizacji projektu „ZEBRA” ofiarowywali uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe, które są zaprojektowane aby zwiększać ich bezpieczeństwo na obszarach przeznaczonych do przechodzenia przez pieszych. Funkcjonariusze roztaczali także świadomość na temat czynników wpływających na poziom bezpieczeństwa, jak również przekazywali informacje na temat zasad bezpiecznego korzystania z dróg przez pieszych. W trakcie prowadzonych kontroli drogowych, policjanci przypominali dodatkowo kierowcom o przepisach ruchu drogowego, jednocześnie sprawdzając ich stan trzeźwości.

Warto pamiętać, że w czasie zimy, kiedy pieszy jest ubrany w ciemne kolory i nie posiada odblaskowych elementów na swoim ubraniu, jest mniej widoczny dla kierowców. Wnioskując z ekstremalnych przypadków ograniczonej widoczności, kierowca może dostrzec go z odległości około 20-30 metrów. Ta odległość utrudnia efektywną reakcję. Uważając na trudne warunki panujące na drodze oraz brak jakiejkolwiek ochrony pieszego przed pojazdem w przypadku zdarzenia drogowego, może to prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci.

Pieszy uczestnik ruchu drogowego posiadający odblaskowe elementy jest dostrzegalny z około 150 metrów, dlatego tak ważne jest noszenie odblasków. Jest to alarm dla przechodniów aby nosili elementy odblaskowe oraz przestrzegali zasad bezpieczeństwa na drodze. Ten mały element może chronić nasze zdrowie, a nawet ratować życie. Bardzo istotne jest także umiejscowienie odblasków, powinny one być zamieszczone na wysokości kolan, dłoni, w rejonie środka klatki piersiowej i pleców. Dzięki temu mamy pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że pieszy jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. W świetle ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu poza terenem zabudowanym jest zobligowany do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jednak nie powinniśmy ograniczać się tylko do obszarów niezabudowanych, ponieważ nosząc odblaskowe elementy możemy minimalizować ryzyko wystąpienia kolizji lub wypadków drogowych.

Uncategorized