Specjaliści z dziedziny pirotechniki, będący częścią zespołu minersko-pirotechnicznego Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zajmującej się walką z aktami terroru, są często angażowani w operacje zabezpieczające urządzenia lub substancje eksplozywne. Zdarza się, że te materiały są odkrywane w trakcie prowadzenia różnych spraw lub podczas interwencji policyjnych. Owe obiekty, mające potencjał do spowodowania poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci ludzi, nie wspominając o szkodach materialnych o dużej skali, muszą być bezpiecznie neutralizowane. Chcielibyśmy zachęcić do zgłębienia tematu w naszym artykule i jednocześnie skorzystać z okazji, aby wobec zbliżających się obchodów sylwestrowych, wezwać do ostrożności i rozwagi podczas zabawy z fajerwerkami. Dbajmy o swoje bezpieczeństwo oraz innych!
Kiedy podczas interwencji policyjnej lub prowadzenia sprawy odkryte zostają urządzenia lub substancje wybuchowe, to do akcji wkraczają pirotechnicy z CBŚP. Ich główne zadania to ocena stopnia ryzyka, zabezpieczenie i ostateczna neutralizacja potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. W przypadkach, kiedy istnieje podejrzenie użycia materiałów eksplozywnych do popełnienia przestępstwa, eksperci CBŚP prowadzą śledztwo powybuchowe. Takie działania mają na celu wyjaśnić okoliczności zdarzenia oraz odpowiednio zabezpieczyć znalezione na miejscu dowody. Funkcjonariusze są także przygotowani do rozpoznawania i identyfikowania zagrożeń typu CBRNE, czyli zagrożeń chemicznych i radiologicznych.
W realizacji tych zadań nieocenioną pomoc stanowi specjalistyczny sprzęt, którym dysponuje CBŚP. Zależnie od rodzaju zagrożenia, pirotechniczy używają dedykowanego sprzętu takiego jak ciężki kombinezon antyodłamkowy z hełmem wyposażonym w moduł sterowania oświetleniem i łącznością radiową. Inne narzędzia to ręczne manipulatory teleskopowe z chwytakami oraz specjalistyczne roboty pirotechniczne służące do wstępnego rozpoznania i wejścia w miejsca niedostępne dla człowieka. Roboty są wyposażone w gąsienice i koła do poruszania się po trudnym terenie, teleskopowe ramię z chwytakiem do podnoszenia i transportu niebezpiecznych przedmiotów oraz optykę umożliwiającą widzenie w słabych warunkach oświetlenia. Obraz przesyłany jest bezpośrednio do panelu sterującego, znajdującego się na bezpiecznej odległości od operatora robota. Eksperci używają także aparatury do prześwietlania podejrzanych przedmiotów za pomocą fal rentgenowskich oraz dronów do rozpoznawania terenu. Do wykrywania substancji chemicznych stosuje się analizatory, które potrafią wykryć m.in. materiały wybuchowe i ich prekursory.
Zespół minersko-pirotechniczny posiada również specjalistyczny pojazd służący do transportu materiałów niebezpiecznych, zwany potocznie „beczką”. Jego głównym zadaniem jest bezpieczne przewożenie materiałów wybuchowych z miejsca, gdzie zostały odkryte i zabezpieczone, do miejsca ich neutralizacji, najczęściej na poligon wojskowy. Całe to działanie ma na celu minimalizację ryzyka dla policyjnych pirotechników oraz osób trzecich i mienia.
W ostatnim czasie, pirotechnicy CBŚP wspierali Komendę Wojewódzką Policji w Radomiu, podczas działań zabezpieczających materiały i urządzenia wybuchowe z okresu obu wojen światowych. Następnie te przedmioty zostały przewiezione na poligon do wykonania eksperymentu procesowego i ich neutralizacji. Tego typu działania są realizowane w miejscach zapewniających odpowiednie bezpieczeństwo, a także odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą bezpieczną neutralizację.
W kontekście nadchodzącej zabawy sylwestrowej, chcielibyśmy jeszcze raz apelować o ostrożność i zdrowy rozsądek podczas strzelania fajerwerkami. Dbajmy o bezpieczeństwo nasze oraz innych osób! Więcej informacji na temat bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami jest dostępne na stronie Policji w komunikacie: Bezpieczny Sylwester i Nowy Rok – Ostrożnie obchodź się z fajerwerkami!