Rada Miasta Warszawy, podczas dzisiejszego posiedzenia, jednomyślnie postanowiła uczcić 80. rocznicę odbudowy stolicy, ogłaszając rok 2025 jako rok tego znaczącego wydarzenia. Ta decyzja podkreśla wielką wagę procesu odnowienia miasta, który rozpoczął się po zniszczeniach drugiej wojny światowej.

Po zakończeniu konfliktu, Warszawa była w ruinie. Jednak niezłomność warszawiaków, a także całej Polski, doprowadziła do jej ponownego ożywienia. Jako podkreśliła Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydent Warszawy, silna więź mieszkańców z ich miastem była siłą napędową tego monumentalnego wysiłku. Wszyscy byli zdeterminowani, aby przywrócić dawne piękno stolicy.

Ogromne zadanie rekonstrukcji było wielowymiarowe i czasochłonne. Wymagało niewyobrażalnej ilości pracy i środków finansowych. Dekret o odbudowie m.st. Warszawy, wydany 24 maja 1945 roku, oficjalnie zatwierdził wszystkie starania mające na celu przywrócenie Warszawy do jej dawnej świetności z gruzów wojennych.

Stworzone kilka miesięcy wcześniej Biuro Odbudowy Stolicy odgrywało kluczową rolę w tym procesie. Zatrudniało około 1,5 tysiąca specjalistów i rzemieślników z różnych dziedzin. Ich praca nie tylko umożliwiła realizację nowych budynków na miejscu zniszczeń, ale także odbudowę unikalnych zabytków Warszawy – Starego i Nowego Miasta, Traktu Królewskiego, Łazienek. To było możliwe dzięki zaangażowaniu Wydziału Architektury Zabytkowej pod kierownictwem prof. Jana Zachwatowicza.

Jako międzynarodowe uznanie dla tej gigantycznej pracy, historyczne centrum Warszawy zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO we wrześniu 1980 roku. Przywrócenie do życia architektonicznego dziedzictwa stolicy stanowi model do naśladowania i nadzieję dla innych miast i miasteczek zniszczonych w wyniku działań wojennych.

Radni podkreślają, że ustanowienie roku 2025 jako roku 80. rocznicy rozpoczęcia odbudowy Warszawy będzie hołdem dla solidarności i patriotyzmu społeczeństwa, które dążyło do powrotu do normalności po wojennym chaosie. To także okazja do uhonorowania tych, którzy byli zaangażowani w ten zaszczytny proces.

W ramach obchodów tej ważnej rocznicy w stolicy odbędzie się szereg wydarzeń artystycznych, kulturalnych i naukowych.