We wtorek, 18 lutego, prezydent stolicy Polski, Rafał Trzaskowski, wybiera się z oficjalną wizytą do stolicy Finlandii, Helsinek. Podczas tej wizyty, Trzaskowski spotka się z prezydentem Aleksandrem Stubbem oraz innymi reprezentantami władz państwowych i samorządowych. Rozmowy będą głównie skupiały się na tematach związanych z bezpieczeństwem i obroną cywilną.
W delegacji towarzyszącej prezydentowi Warszawy znajdują się eksperci z Miejskiego Centrum Bezpieczeństwa oraz ze Straży Miejskiej, którzy będą uczestniczyć w serii spotkań z odpowiednikami z Helsinek. Eksperci ci będą miało także okazję zwiedzić system obiektów schronienia stosowany w fińskiej stolicy.
Zaś prezydent Trzaskowski kontynuuje dialog na temat bezpieczeństwa, który rozpoczął podczas Konferencji w Monachium. Planowane są spotkania zarówno z prezydentem Aleksandrem Stubbem, jak i ministrem obrony Antti Häkkänenen.
Rafał Trzaskowski podkreślił na antenie radiowej Jedynki, że troska o bezpieczeństwo jest fundamentalnym elementem jego prezydenckiego programu. Zapowiedział rozmowy z prezydentem Finlandii na temat jak Finlandia dba o bezpieczeństwo swoich obywateli i rozbudowuje zdolności w zakresie obrony cywilnej. Finlandia stanowi tu wzór dla innych krajów Unii Europejskiej.
Przypomnijmy, 24 stycznia br. Warszawa była gospodarzem 14. Edycji Dialogu Bezpośredniego z Komisją Europejską. W spotkaniu uczestniczyli burmistrzowie i przedstawiciele stolic państw UE oraz Londynu. Podczas posiedzenia opracowano deklaracje przekazane Komisji Europejskiej, reprezentowanej przez Komisarza Piotra Serafina.
Jednym z kluczowych tematów debaty było przygotowanie miast do sytuacji kryzysowych, w tym aspekt obrony cywilnej. To właśnie w tym kontekście Warszawa realizuje program „Warszawa Chroni”, skupiający się na bezpieczeństwie i odporności na kryzysy.
Stołeczna delegacja podczas wizyty w Helsinkach będzie miała okazję do wymiany doświadczeń i doskonalenia swojego programu, korzystając z doświadczeń Finlandii, która słynie z rozbudowanego systemu obrony cywilnej.
Na arenie międzynarodowej Warszawa prezentuje swoje osiągnięcia w zakresie zarządzania kryzysowego i przygotowaniu na sytuacje nadzwyczajne. Od wybuchu konfliktu na Ukrainie, Warszawa przyjęła ponad milion uchodźców, z których 150 tysięcy wciąż mieszka w stolicy Polski. Tym samym miasto pokazało, jak lokalne samorządy mogą przewodzić w zarządzaniu kryzysowym.