21 lutego 1924 roku, sto lat temu, Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla oraz odkrywczyni polonu i radu, została nobilitowana przez Warszawę tytułem Honorowej Obywatelki. W związku z rocznicą tego wydarzenia, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w stolicy zaprasza do uczczenia tego dnia pod hasłem „Pozdrowienia z Warszawy Marii Skłodowskiej”.
Muzeum odwołujące się do imienia noblistki, zachęca mieszkańców miasta do wysłania pozdrowień dla niej 21 lutego. Specjalnie na tę okazję przygotowano okolicznościowe pocztówki, które będą dostępne w muzeum przy ulicy Freta na Nowym Mieście. Na kartach pocztowych umieszczono miejsca powiązane z życiem Marii Skłodowskiej- Curie, takie jak Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul Przyrynek 2), gdzie była chrzczona; Instytut Radowy (ul. Wawelska 15); Plac Zamkowy; Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) oraz Nabrzeże Wiślane.
Wystawa czasowa zatytułowana „Grażyna Hase na tropie Marii Skłodowskiej-Curie” w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zbliża się ku końcowi. Przed powrotem kreacji inspirowanych stylem noblistki oraz modą przełomu XIX i XX wieku do pracowni projektantki, muzeum oferuje podróż po historii mody. Współpracująca przy tworzeniu wystawy historyczka sztuki i kustoszka, Agnieszka Dąbrowska, zaprasza na wykład „Gorset i kitel. O modzie damskiej w czasach Marii Skłodowskiej-Curie” który odbędzie się 23 lutego o godzinie 18.00 i będzie transmitowany online.
Maria Skłodowska urodziła się w kamienicy przy ul. Freta 16, w Warszawie, gdzie jej matka prowadziła pensjonat dla dziewcząt. Tutaj Maria ukończyła najpierw prywatną pensję Jadwigi Sikorskiej, a potem III Żeńskie Gimnazjum Rządowe. Uczęszczała również na nielegalne kursy Uniwersytetu Latającego, a następnie kontynuowała naukę w pracowniach fizycznej i chemicznej przy ulicy Krakowskie Przedmieście (dziś numer 66).
Dzięki inicjatywie Marii Skłodowskiej-Curie, w Warszawie powstał Instytut Radowy. Jest to spełnienie marzeń uczonych i obecnie jest to Narodowy Instytut Onkologii. Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie były początkiem radiochemii, fizyki i chemii jądrowej oraz nowego działu medycyny – radioterapii, która stała się podstawą współczesnej onkologii.
21 lutego 1924 roku Maria Skłodowska-Curie została Honorową Obywatelką Warszawy. Była to pierwsza kobieta uhonorowana tym tytułem przez radnych stolicy. Wcześniej tytuł ten, przyznawany od 1918 roku, otrzymali mężowie stanu i wojskowi, takie jak Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Maxime Weygand, Lucjan Żeligowski, Herbert Hoover i Ferdynand Foch.