W dniach 1 i 2 kwietnia, siły policyjne podjęły intensywne działania prewencyjno-kontrolne w ramach akcji o nazwie „Trzeźwy Kierowca 2024”. Celem tych działań jest redukcja liczby incydentów drogowych poprzez eliminację z ruchu kierujących, którzy mimo obowiązujących przepisów decydują się prowadzić pojazdy po spożyciu alkoholu lub środków odurzających.
Akcja „Trzeźwy Kierowca 2024” zobowiązuje funkcjonariuszy do podejmowania intensywnych działań przeciwko kierującym. Poprzez testowanie jak największej liczby osób, dążą do wykluczenia nietrzeźwych kierowców z ruchu drogowego. Działania te mają na celu nie tylko obniżenie liczby zdarzeń drogowych, ale także podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach.
Warto przypomnieć, że 14 marca br. wprowadzono zmiany w Kodeksie karnym oraz w Kodeksie postępowania karnego, które wprowadzają do polskiego systemu prawnego nowy środek karny – PRZEPADEK POJAZDU MECHANICZNEGO. Dotyczy on osób, które dopuściły się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu lądowym, prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.
Przepadek pojazdu może zostać orzeczony w przypadku, gdy zawartość alkoholu we krwi kierującego wynosi co najmniej 1,5 promila lub 0,75 mg/dm³ w wydychanym powietrzu. Dodatkowo dotyczy to sytuacji, gdy sprawca wypadku drogowego lub osoba stwarzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy znajdowała się w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi powyżej 1 promila lub 0.5 mg/dm³ w wydychanym powietrzu) lub prowadziła pojazd pod wpływem środków odurzających. Kierujący, który opuszcza miejsce zdarzenia lub spożywa alkohol lub zażywa środki odurzające po zdarzeniu, ale przed badaniem na trzeźwość, również podlega tym samym konsekwencjom.
Przepadek pojazdu może również zostać orzeczony, jeżeli osoba prowadząca pojazd pod wpływem alkoholu lub środków odurzających była wcześniej skazana za podobne przestępstwa lub prowadzi pojazd pomimo obowiązującego zakazu.
Ważne jest, aby pamiętać, iż policjant ma prawo żądać poddania się badaniu na zawartość alkoholu lub środków odurzających od każdej osoby kierującej pojazdem lub osoby podejrzewanej o prowadzenie pojazdu. W przypadku udziału w wypadku drogowym, w którym doszło do ranienia lub śmierci osoby, badanie na trzeźwość jest obowiązkowe. Policja ma również prawo przeprowadzić takie badanie podczas kontroli ruchu drogowego, nawet jeżeli nie występują powyższe okoliczności.