27 marca, uznawany na całym globie jako Międzynarodowy Dzień Teatru, zawsze jest okazją do wygłoszenia specjalnych orędzi. Tegoroczne przekazy są autorstwa Theodora Terzopoulosa – cenionego greckiego reżysera i dramaturga oraz Ireny Jun – aktorki i reżyserki, która ma silne powiązania z warszawskim Teatrem Studio.

Warszawa jest miastem, które gości 17 teatrów różnych typów – od komediowych, poprzez muzyczne i dramatyczne, aż po lalkowe i dziecięce. W ubiegłym roku te placówki zaoferowały publiczności 71 premier oraz 4 423 różnorodne przedstawienia, które przyciągnęły prawie milion widzów.

Co roku stołeczne teatry celebrowanie tego dnia organizując specjalne wydarzenia i atrakcje dla swojej publiczności, w tym bilety w obniżonych cenach. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych dzielnic oraz konkretnych teatrów.

Globalne świętowanie Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca jest okazją dla Instytutu Teatralnego do zaproszenia znanych osobistości do przygotowania orędzi, które pełnią rolę głosu artystów na świecie. Tegoroczne orędzie zostało napisane przez Theodora Terzopoulosa – cenionego greckiego reżysera i dramaturga, założyciela Teatru Attis.

Theodoros Terzopoulos w swoim orędziu podkreśla konieczność poszukiwania nowych form narracji, które pozwolą pielęgnować pamięć i kształtować nową etykę oraz odpowiedzialność polityczną, służącą uwolnieniu się od różnorodnych form współczesnej dyktatury.

Oprócz tego, Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego /ITI/ co roku zaprasza osobę związana z polskim teatrem do napisania orędzia na Dzień Teatru. Tym razem jest nią Irena Jun – aktorka i reżyserka, która jest związana ze stołecznym Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza od początku jego działalności.

Irena Jun mówi w swoim orędziu, że 27 marca to święto wszystkich artystów, rzemieślników i pracowników teatru na całym świecie, ale przede wszystkim publiczności. Bo istotą teatru jest spotkanie z widzami, tu i teraz. Twierdzi ona, że teatr idzie z nami, jesteśmy w nim widziani, słuchani i rozumiani. Przechodzimy przez sceny stare i nowe, które najlepiej opisać jako „młode”, ponieważ to młodość najbardziej pragnie teatru i marzy o nim.

W Międzynarodowy Dzień Teatru, Teatr Studio będzie wspominał zmarłego w styczniu Stanisława Brudnego, aktora, który był związany z tą sceną od 1972 roku. W Parku Świętokrzyskim (spotkanie przed Teatrem Lalka) zostanie posadzony jesion, ulubione drzewo Brudnego, symbolizujące jego wyjątkową osobowość i trwały ślad, jaki pozostawił w sercach widzów. Następnie w foyer Teatru Studio odbędzie się wieczór wspomnień pod kierunkiem Remigiusza Grzeli.

Z okazji święta teatru warszawskie sceny zachęcają do zakupu biletów na przedstawienia w promocyjnych cenach. Teatr Komedia sprzedaje bilety za symboliczną złotówkę w dniach 28-30 marca. Można je kupić na wszystkie spektakle do końca sezonu!

Teatr Studio oferuje bilety ze zniżką 40% na spektakl „Piękny początek”, który będzie grany 27 i 28 marca. W Teatrze Syrena bilety na wybrane spektakle można nabywać 25 procent taniej (promocja trwa do 31.03). Tylko 27 marca bilety za 27 złotych dostępne są w kasie Teatru Powszechnego (w godzinach 12-18).

Z okazji święta teatru, Teatr Żydowski oferuje bilety na spektakl „Feluni” za jedyne 10 złotych. Bilety do odbioru w kasie teatru dnia 27 marca. Tego dnia o godz. 18 odbędzie się pierwsza debata z cyklu „O teatrze w teatrze” – na temat Marcu’68.

Teatr Ateneum także oferuje swoją promocję – 30% zniżki na cały czerwcowy repertuar. Kod SZEKSPIR jest aktywny tylko 27 marca.