Budowa Stacji Techniczno-Postojowej metra na Karolinie przyniosła ze sobą wiele kamieni i głazów wydobytych z ziemi. Te elementy, które podczas prac budowlanych były uznane za zbędne, teraz odzyskują swoją wartość i odgrywają nową rolę w urbanistycznym krajobrazie.

Do Dzielnicy Włochy trafiło ponad 50 kamieni o średnicy od 60 do 70 centymetrów, które teraz pełnią funkcję blokad parkingowych przy alei kasztanowej ulicy Rybnickiej, obok pomnika przyrody. Natomiast większe głazy, ważące około pięć ton, będą ustawione na Bielanach i Żoliborzu jako podstawa dla tablic pamiątkowych.

Głazy narzutowe, które zostały odkopane podczas budowy metra na Karolinie, są reliktem dawnej epoki lodowcowej sprzed kilkuset tysięcy lat. Powstały one na Półwyspie Skandynawskim w rezultacie ochłodzenia klimatu, który spowodował powstanie lądolodu o grubości kilku kilometrów. Kiedy lądolód poruszał się na południe Europy, jego masy lodowcowe przylegały do podłoża i odrywały od niego duże fragmenty, które były następnie transportowane.

Kiedy klimat zaczynał się ocieplać, lądolód topniał, pozostawiając po sobie całą masę materiałów ze Skandynawii, w tym również twarde bloki skalne. Te bloki głównie granitowe, z racji swojej twardości nie mają ostrych krawędzi, są zaokrąglone na skutek przemieszczania i ścierania się podczas ich podróży z lodowcem.

Głazy, które zostały odkopane podczas budowy ostatniego odcinka linii M2 metra w Warszawie, są efektem zlodowacenia środkowopolskiego (stadiału Odry), które miało miejsce około 200-300 tysięcy lat temu. Wtedy to lądolód pokrywał prawie całą Polskę, docierając aż do Sudetów i Gór Świętokrzyskich.

Zarząd Zieleni m.st. Warszawy planuje wykorzystać większość tych głazów do zabezpieczenia terenów zieleni przed nielegalnym parkowaniem i rozjeżdżaniem. Zostaną one również wykorzystane jako elementy krajobrazowe w różnych parkach warszawskich. Na przykład w Parku Fosa głazy posłużą do renaturyzacji cieków wodnych parkowych, będą służyły jako umocnienia brzegów, tworzyły spiętrzenia wody czy małe miejsca do siedzenia.

Planowane jest przewiezienie większych głazów do takich miejsc jak Park Skaryszewski i Park Cichociemnych, a także na bulwary wiślane. Mniejsze z nich można będzie spotkać między innymi na Polu Mokotowskim i w Parku Żeromskiego.