Delegatura Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa zorganizowała kolejne spotkanie otwarte dla publiczności w Miasteczku Ruchu Drogowego, które leży na terenie Dzielnicy Ursus. Była to ostatnia szansa dla chętnych, by przystąpić do egzaminu na kartę rowerową przed nadchodzącym okresem wakacyjnym.

Podobnie jak poprzednie, także to wydarzenie przyciągnęło liczną grupę dzieci i ich opiekunów. Z pewnością zbliżający się czas wolny od zajęć szkolnych zachęcił młodych uczestników do podjęcia próby zdobycia karty rowerowej, umożliwiającej pełne korzystanie z wolnego czasu.

Wśród uczestników znaleźli się też ci, którzy nie zdali egzaminu podczas poprzedniej edycji. Tym razem, dysponując już wiedzą, że kluczem do sukcesu jest solidna znajomość przepisów o ruchu drogowym, dokładnie przygotowali się do testu i zakończyli go wynikiem pozytywnym. Otrzymali oni dokumenty potwierdzające ich prawo do uzyskania karty rowerowej.

Oprócz nich, w Miasteczku Ruchu Drogowego pojawili się nowi uczestnicy. Ci, którzy odpowiednio przygotowali się do egzaminu, zdali go za pierwszym razem. Pozostali mieli okazję zaznajomić się z jego przebiegiem i dowiedzieć, jakie obszary wiedzy są najważniejsze do osiągnięcia sukcesu.

Egzaminy przeprowadziła tym razem policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Do testów przystąpiło około 60 dzieci.

Dzieci, które pomyślnie przeszły egzamin, otrzymały kamizelki lub plecaki odblaskowe. Najmłodsi uczestnicy natomiast obdarowani zostali pamiątkowymi odblaskami oraz kolorowankami z serii „Pomagam, bo umiem” i „Bezpieczne dzieci”.

Przed zbliżającymi się wakacjami warto przypomnieć, że dzieci do 10. roku życia mogą jeździć na rowerze jedynie pod opieką dorosłych i wyłącznie na chodnikach. Dzieci po 10. roku życia mogą poruszać się ścieżkami rowerowymi lub po ulicach tylko posiadając kartę rowerową. Dzieci po ukończeniu 10 lat bez karty rowerowej nie powinny poruszać się na rowerach ani po chodnikach, ścieżkach rowerowych czy drogach publicznych. Nieposiadanie odpowiednich uprawnień może prowadzić do konsekwencji w postaci braku odszkodowania od ubezpieczyciela w razie kolizji lub wypadku. Zarówno dzieci, jak i dorośli, powinni regularnie aktualizować swoją wiedzę o ruchu drogowym, aby być na bieżąco z wprowadzanymi zmianami.

Życzymy wszystkim udanych, ale przede wszystkim bezpiecznych wakacji!