Ukryta głęboko w ziemi, w tajemniczych zakątkach parku Na Książęcem, znajduje się podziemna rotunda o nazwie Elizeum. Ta unikalna budowla, opuszczona i zaniedbana przez wiele lat, wkrótce zostanie poddana intensywnym pracom renowacyjnym. Umowa na wykonanie prac została niedawno podpisana przez Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta.

Elizeum to dzieło Szymona Bogumiła Zuga, renomowanego architekta z epoki Oświecenia. Budowlę wzniesiono pod koniec XVIII wieku na zlecenie księcia Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Elizeum jest dwupiętrową, podziemną rotundą o wysokości 8 metrów i średnicy 7,5 metra. Początkowo pełniło funkcję groty parkowej. Obiekt jest położony na warszawskiej skarpie, w dzisiejszym parku im. marszałka Rydza-Śmigłego, a swoją nazwę zawdzięcza mitycznym Polom Elizejskim.

W momencie powstania Elizeum zachwycało dekoracyjnym wystrojem wnętrza: freskami, kolumnami, sztukateriami i rzeźbami. Niestety, po śmierci księcia w 1800 roku budowla zaczęła popadać w ruinę. W ciągu następnych dwóch wieków izolacja z gliny została zniszczona, a opady deszczu spowodowały poważne uszkodzenia wnętrza.

W 2021 roku ukończono prace związane z odgruzowaniem górnego wejścia do Elizeum, co miało na celu poprawę wentylacji obiektu. Teraz przyszedł czas na kompleksowe zabiegi konserwacyjne i rekonstrukcyjne, które obejmą dwa etapy. Pierwszy etap to osuszenie budowli i zabezpieczenie przed wpływem wód opadowych: usunięcie warstwy ziemi, czyszczenie i wzmacnianie murów oraz uzupełnienie fug między cegłami. Drugi etap to odtworzenie historycznej izolacji z gliny oraz przeprowadzenie innych prac budowlanych i konserwatorskich.

Ze względu na specyfikę techniczną remontu, odkrywanie budowli będzie prowadzone stopniowo. Aby zapobiec dalszym uszkodzeniom, obiekt zostanie tymczasowo przykryty dachem.

Prace renowacyjne są współfinansowane przez „Rządowy Program Odbudowy Zabytków” i mają być ukończone do połowy 2028 roku. Ich koszt wyniesie około 4,9 mln zł. Prace będą realizowane przez firmę Renewal Art Sp. z o.o.

Elizeum oraz cały park Na Książęcem są wpisane do Rejestru Zabytków i leżą na terenie objętym ochroną archeologiczną. Dlatego też wszystkie prace będą prowadzone pod ścisłym nadzorem Stołecznego Konserwatora Zabytków.