W wyniku wyrażonego poparcia dla Budżetu Obywatelskiego, ruszyła realizacja projektu mającego na celu dostarczenie bezpłatnej pomocy psychologicznej dla dzieci, młodzieży oraz ich rodziców. Za przeprowadzenie tego przedsięwzięcia odpowiada Stowarzyszenie „Integracja”.

Projekt oferuje szereg form wsparcia dla uczestników, w tym indywidualne i rodzinne konsultacje, terapeutyczne warsztaty i spotkania grupowe, a także wykłady, szkolenia i prelekcje. Osoby potrzebujące pomocy mogą skorzystać z różnorodnych obszarów wsparcia, takich jak problemy komunikacyjne z rówieśnikami lub w rodzinie, doświadczenie przemocy (w tym hejtu), stres szkolny i jego konsekwencje, trudności z asertywnością, zagrożenie uzależnieniem, potrzeba rozmowy lub pomocy w przygotowaniu rodzica do rozmowy z dzieckiem na tematy seksualne, zagadnienia psychodietetyczne czy wszelkie niepokojące rodziców zachowania dziecka.

Głównym celem projektu jest rozwój umiejętności komunikacyjnych, społecznych, radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami życiowymi. Dodatkowo, program ma na celu podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców oraz propagowanie wiedzy na temat możliwości wspierania dziecka w kryzysie.

Działania prowadzone są przez zespół specjalistów składający się z psychoterapeutów, pedagogów, psychologów, socjoterapeutów oraz specjalistów z zakresu uzależnień, psychodietetyki, dramaterapii, psychologii sportu i prawa oświatowego.

W projekcie mogą uczestniczyć osoby w wieku od 6 do 19 lat mieszkające lub uczące się na terenie dzielnicy Włochy w Warszawie, a także ich rodzice i opiekunowie prawni. Realizacja projektu odbywa się w kilku lokalizacjach na terenie dzielnicy Włochy.

Za wystartowanie projektu odpowiada Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Dzielnica Włochy, który zlecił jego realizację Stowarzyszeniu „Integracja”.

Projekt oferuje także Trening Umiejętności Społecznych dla nastolatków w wieku 15-18 lat. Program skupia się na rozwoju umiejętności nawiązywania pozytywnych relacji i radzenia sobie z własnymi emocjami. Uczestnicy, w bezpiecznym środowisku grupy liczącej od 8 do 16 osób, mają możliwość pracy nad swoimi trudnościami, rozwijania umiejętności współpracy i komunikacji, wzmacniania wiary we własne możliwości, poznania sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz poznania swoich potrzeb i mocnych stron.

Prowadzący – Małgorzata Sobiesiak, Aleksandra Rak i Michał Tęcza – to doświadczeni specjaliści w dziedzinie psychologii i terapii. Działanie jest realizowane w ramach projektu „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży oraz dla ich rodziców/opiekunów”. Organizatorem jest Stowarzyszenie „Integracja”.