Warszawskie służby oczyszczania są gotowe na zimę, z ponad 400 pługami i posypywarkami, które będą służyć do utrzymania w czystości 3200 km ulic miasta. Dodatkowo, ekipy odpowiedzialne za odśnieżanie 5 mln mkw. terenów pieszych są również gotowe do działania. Wszystko pod całodobowym nadzorem monitoringu pogody i inspekcji stanu jezdni.
Zima to zdecydowanie wyjątkowo intensywny czas dla zarządców terenów miejskich, w tym szczególnie dla warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta (ZOM). To właśnie ZOM jest odpowiedzialny za organizację odśnieżania i walki z oblodzeniem na 1500 km ulic oraz na powierzchni 3,5 mln mkw. terenów dla pieszych. Firmy zajmujące się tymi sprawami muszą być gotowe do działania całą dobę, począwszy od połowy października aż do końca sezonu zimowego.
Tadeusz Jaszczołt, dyrektor warszawskiego Zarządu Oczyszczania Miasta, podkreśla, że priorytetem w sezonie zimowym jest sprawne i dynamiczne działanie, dostosowane do aktualnych warunków pogodowych i stanu dróg oraz chodników. Podkreśla również, że intensywne działania są konieczne, aby minimalizować wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na funkcjonowanie miasta.
Stołeczne dzielnice z kolei odpowiadają za odśnieżanie około 1700 km ulic gminnych oraz 1,5 mln mkw. terenów dla pieszych.
Zarząd Oczyszczania Miasta zleca zadania związane z utrzymaniem czystości na ulicach, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej. Stała gotowość do wyjazdu na sygnał z ZOM ma ponad 300 pługów i posypywarek. To one mają za zadanie utrzymanie czystości dróg w przypadku intensywnych opadów śniegu. Dodatkowo, 170 posypywarek jest gotowych do działań zapobiegających powstawaniu gołoledzi nawet przy mniejszych opadach.
Około 100 kolejnych pojazdów stoi w gotowości do dyspozycji służb dzielnicowych.
W przypadku terenów dla pieszych, duża część chodników przylega do nieruchomości – to oznacza, że za ich odśnieżanie odpowiada właściciel tej nieruchomości. ZOM zajmuje się oczyszczaniem 3,5 mln mkw. chodników, które nie przylegają do innych nieruchomości. Przy opadach śniegu i ryzyku gołoledzi, priorytetem są miejsca o największym natężeniu ruchu pieszych, np. węzły przesiadkowe.
W Centrum Dowodzenia ZOM całodobowo monitorowane są dane meteorologiczne oraz informacje ze stacji pogodowych zlokalizowanych na terenie miasta. Kontrolerzy ZOM sprawdzają stan nawierzchni jezdni na miejscu, a decyzje o rozpoczęciu, zakresie i rodzaju działań podejmowane są po kompleksowej analizie dostępnych informacji.
O zimowe utrzymanie miasta oprócz ZOM dbają także urzędy 18 dzielnic, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Praskich Terenów Publicznych, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.