Wszyscy znamy dylemat – do którego pojemnika wrzucić zbite lustro, stary paragon czy niesprawny smartfon? Na szczęście, mieszkańcy miasta mogą skorzystać z miejskiej wyszukiwarki, która udzieli odpowiedzi na te pytania.

Segregacja odpadów przynosi same korzyści – mniej śmieci i wysypisk, oszczędność energii, ochrona gleby i wód gruntowych, a także zwiększa szanse na recykling. Ponadto, ma również wymiar ekonomiczny – mieszkańcy, którzy nie segregują odpadów lub robią to niepoprawnie, muszą liczyć się z wyższą opłatą za odbiór śmieci. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio rozdzielać różne rodzaje odpadów.

Decyzje dotyczące segregacji odpadów nie są zawsze oczywiste. Należy pamiętać, że nie wszystko nadaje się do recyklingu. Na przykład: zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, ceramika czy żaroodporne szkło nie powinny trafiać do pojemników na papier czy szkło. Również baterie, akumulatory czy zużyty sprzęt elektroniczny nie powinny lądować w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne. W przypadku odpadów BIO, nie wolno wrzucać resztek mięsnych, tłuszczy zwierzęcych czy olejów jadalnych.

Należy także pamiętać o kilku prostych zasadach, które usprawnią proces segregacji. Przykładowo, warto zgnieść plastikowe butelki i złożyć kartony przed wrzuceniem ich do odpowiedniego pojemnika. Ważne jest również, aby wyrzucać opakowania pozbawione zawartości i resztek produktów.

Szczególną uwagę należy zwrócić na tzw. odpady niebezpieczne, których nie wolno zostawiać w pojemnikach do segregacji czy altanach śmietnikowych. Takie odpady można oddać tylko w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, takich jak apteki (przeterminowane leki czy termometry rtęciowe), PSZOK-i i MPSZOK-i (tu można pozbyć się np. pojemników pod ciśnieniem, rozpuszczalników, baterii, akumulatorów) czy pojemnikach MPE (pojemniki na małe elektrośmieci).