9 czerwca 2024 r. odbędzie się ważne wydarzenie, jakim są wybory do Parlamentu Europejskiego. W tych wyborach, będących już piątymi tego typu, Polacy będą mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli na forum europejskim. Wyłonionych zostanie w sumie 53 posłów, którzy zasiądą w Parlamencie Europejskim na najbliższe pięć lat. Proces głosowania będzie miał miejsce zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Od 26 kwietnia bieżącego roku możliwe jest składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania oraz wniosków dotyczących zmiany miejsca głosowania. Wszyscy zainteresowani mają również możliwość sprawdzenia swoich danych w Centralnym Rejestrze Wyborców oraz ustalenia lokalizacji lokalu, w którym będą mogli oddać swój głos.

Kwestia zaświadczenia o prawie do głosowania jest szczególnie istotna dla osób, które nie są pewne swojego miejsca pobytu w dniu wyborów. Dzięki posiadaniu tego dokumentu, możliwe będzie oddanie głosu w dowolnej obwodowej komisji wyborczej, zarówno w kraju, jak i za granicą. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu tego dokumentu – jest on wydawany tylko raz, a jego utrata skutkuje niemożnością oddania głosu. Wnioski można składać osobiście lub przez pełnomocnika w urzędzie gminy na terenie całego kraju, a w Warszawie – w każdym urzędzie dzielnicy. Za granicą zaświadczenie wyda Konsul RP. Procedura jest szybka i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Termin na uzyskanie zaświadczenia upływa 6 czerwca.

Zmiana miejsca głosowania to kolejna opcja dostępna dla wyborców. Najpierw należy sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców, co można zrobić online. Jeśli adres do głosowania jest nieaktualny, można złożyć wniosek o jego zmianę. Jest to możliwe przez Internet (za pomocą profilu zaufanego) lub osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich Dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca zamierza przebywać w dniu wyborów. Procedura jest bezpłatna i natychmiastowa. Termin na zmianę miejsca głosowania upływa 6 czerwca.

Obywatele innych krajów Unii Europejskiej, zameldowani na pobyt stały na terenie Warszawy, muszą dodatkowo złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze, które w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą skorzystać z dodatkowych udogodnień. Mają możliwość głosowania poprzez pełnomocnika (wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa można złożyć do 31 maja) lub głosowania korespondencyjnego (zgłoszenia można dokonać do Komisarza Wyborczego w Warszawie I do 27 maja). Wyborcy, którzy w dniu głosowania będą podlegać obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, mogą również skorzystać z opcji głosowania korespondencyjnego.

Dodatkowe informacje na temat wyborów dostępne są na stronie www.warszawa19115.pl