Różnorodność gatunków, wieku, rozmiaru i lokalizacji charakteryzuje tych, którzy rywalizują o zaszczytny tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2023. Wybór spośród 13 finalistów spoczywa w rękach internautów, którzy mogą oddać swój głos do 10 listopada.

Drzewa biorące udział w konkursie zdobyły serca mieszkańców, którzy określają je jako „niemego świadka historii”, „bramę do lasu”, „piastunkę” lub „zaokienną firankę”. W walce o tytuł bierze udział 13 drzew reprezentujących 8 różnych gatunków. Są wśród nich zarówno kilkusetletnie pomniki przyrody, jak i młodsze egzemplarze. Niektóre z nich dumnie stoją przy ulicach, inne schowane są w lesie, parku czy między blokami, a niektóre z nich można podziwiać nawet tuż obok jednej z warszawskich kamienic. Każde z nich ma swoją niepowtarzalną historię, która jest ciekawa niezależnie od tego, czy jest to spontaniczny kiełek rosnący w centrum miasta czy drzewo posadzone i pielęgnowane przez lokalnych mieszkańców.

Historie tych drzew są fascynujące. Wiśnia piłkowana 'Kanzan’, rosnąca na Mokotowie, jest opisana jako 'nagradzająca różowymi kwiatami za miłość, nieznosząca odrzutu, której kwitnące piękno zaciera wszystkie smutne chwile zimowe’. Z opisu dębu szypułkowego z Żoliborza dowiadujemy się, że to „bajkowe, majestatyczne drzewo, które zmienia swój wygląd w zależności od pory dnia: łagodny i dostojny rano, dający cień w południe i tak piękny podczas zachodu słońca, że wydaje się brakować jedynie skrzatów chowających się w jego koronie”.

Autorka opisu miłorzębu dwuklapowego z Ochoty zachęca do głosowania słowami: „Każdy warszawski miłorząb zasługuje na miano stołecznego drzewa roku, ale ten jest wyjątkowo piękny”. Z kolei zgłaszający topolę czarną z Bielan opisuje ją w kontekście dzisiejszej katastrofy ekologiczno-klimatycznej, wskazując, że każde duże drzewo w mieście jest na wagę złota i podkreślając, że „Piastunka” jest godną reprezentantką warszawskich topoli miejskich, bez których wiele ulic i parków straciłoby swój zielony charakter.

Opisy wszystkich kandydatów do tytułu Warszawskiego Drzewa Roku 2023 można znaleźć w formularzu do głosowania dostępnym na stronie zzw.waw.pl/drzeworoku.