Ze względu na prognozowane dobre warunki pogodowe, wzywamy wszystkich do zwiększenia ostrożności i dbania o bezpieczeństwo swoje, naszych bliskich oraz innych osób, podczas letnich aktywności nad wodą. Słoneczne, ciepłe dni są idealne do spędzania czasu na plaży czy przy stawie, ale nie zapominajmy o zasadach bezpieczeństwa, które zapewniają naszej zabawie bezproblemowy charakter.

Policjanci przypominają kilka kluczowych zasad, które pomogą nam uniknąć nieszczęśliwych wypadków podczas kąpieli. Przede wszystkim, pływajmy tylko tam, gdzie jest to dozwolone i gdzie działają ratownicy. Dane zebrane przez policję pokazują, że najczęściej utonięcia zdarzają się w miejscach niestrzeżonych, ale niekoniecznie zabronionych. Poza tym, ofiarami utonięć często stają się osoby kąpiące się w miejscach niedozwolonych, nieostrożnie zachowujące się nad wodą czy zaniedbujące ostrożność podczas łowienia ryb.

Nieostrożność nad wodą to szereg zachowań, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Wśród nich wymienia się kąpiel w miejscach niestrzeżonych, skoki do wody bez wcześniejszego schłodzenia organizmu, wejście do wody po spożyciu alkoholu czy innych substancji odurzających, kąpiel w nieznanych akwenach, pływanie zbyt daleko od brzegu, kąpiel po zmroku lub przy ograniczonej widoczności, brak znajomości zasad obsługi sprzętu pływającego oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa na wodzie.

Na podstawie statystyk policyjnych wynika, że najwięcej utonięć ma miejsce na rzekach. Kolejnym miejscem o wysokim ryzyku są jeziora. Najwięcej przypadków tonięcia zdarza się w godzinach popołudniowych. Grupą najbardziej narażoną na utonięcie są osoby powyżej 50 roku życia oraz osoby w wieku od 31 do 50 lat.

Ważne jest również przestrzeganie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, takich jak plaże. Przypomnijmy, że na nowo otwartym moście pieszo-rowerowym w Warszawie spożywanie alkoholu jest zabronione. Za jazdę pojazdem mechanicznym – na lądzie, na wodzie czy w powietrzu – pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających, grozi kara aresztu lub grzywna nie niższa niż 2500 złotych.

Szlakiem wodnym również ruch jest regulowany. To droga, na której obowiązują zasady. Szanuj znaki, bądź uprzejmy dla innych i pamiętaj o ruchu prawostronnym. Jeżeli poruszasz się mniejszą jednostką pływającą, która ma większe możliwości manewrowe, daj pierwszeństwo tym większym.

Niezmiernie ważne jest także odpowiednie wyposażenie łodzi czy statku. Każda jednostka powinna być wyposażona w środki bezpieczeństwa zgodne z wymogami zawartymi w dokumencie rejestracyjnym lub bezpieczeństwa statku. Gdy statek nie posiada takiego dokumentu, powinien mieć środki bezpieczeństwa dostosowane do liczby przebywających na nim osób. Zgodnie z Ustawą o Żegludze Śródlądowej, statek to każde urządzenie pływające, niezależnie od tego, czy posiada napęd mechaniczny, czy też nie.