Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, które mają miejsce corocznie 10 grudnia na pamiątkę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, są wydarzeniem o globalnym charakterze, ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (w wyniku rezolucji 423 (V) z 1950 roku). Święto to stanowi ukoronowanie działań podejmowanych przez ludzi z całego świata, którzy poświęcają swój czas i energię na rzecz poszanowania praw obywateli. Historia ta jest pełna bohaterów, którzy ryzykowali własne bezpieczeństwo w walce o prawa człowieka, często kosztem osobistego cierpienia, kary więzienia czy nawet zagrożenia życia. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są momentem, w którym społeczność międzynarodowa celebruje ich odwagę i zaangażowanie, a także zwraca uwagę na obecne wyzwania związane z ochroną praw człowieka.
W grudniu 2004 roku polska Policja wprowadziła unikatowy w skali Europy system pełnomocników ds. ochrony praw człowieka. Tego roku, na polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zastępca Komendanta Głównego Policji dołączył do delegacji polskiego rządu odpowiedzialnej za obronę raportu dotyczącego realizacji konwencji międzynarodowej w obszarze praw i wolności człowieka. Analiza przygotowań do obrony tego raportu ukazała braki w koordynacji działań dotyczących przestrzegania praw człowieka w strukturach policji. W rezultacie powstał pomysł wprowadzenia pełnomocników ds. ochrony praw człowieka przy Komendancie Głównym Policji, a także w komendach wojewódzkich i szkołach policyjnych. Ich zadania i rola systematycznie ewoluowały na przestrzeni lat.
Pełnomocnicy zostali ustanowieni we wszystkich kluczowych jednostkach Policji, takich jak Komenda Główna, Komenda Stołeczna czy Centralne Biuro Śledcze. Przy wielu z tych jednostek utworzono dodatkowo zespoły ds. ochrony praw człowieka, które składają się z pełnomocników. Istotnym elementem systemu są również nieetatowi liderzy ds. ochrony praw człowieka, powoływani w niektórych komendach powiatowych, miejskich i rejonowych na terenie całego kraju. Każdego dnia te osoby pracują na rzecz urzeczywistniania postanowień Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka i wielu innych dokumentów prawa krajowego i międzynarodowego, które regulują kwestie praw człowieka.
W 2023 roku Marta Krasuska, zastępczyni Pełnomocnika KGP ds. Ochrony Praw Człowieka, wraz ze swoim zespołem opracowała pierwszy w historii Policji Plan Równości Płci dla lat 2023-2026. Dokument ten ma na celu umocnienie kultury organizacyjnej przez promowanie inkluzyjności, równości i różnorodności oraz eliminację dyskryminacji i uprzedzeń w środowisku służby i pracy.
31 grudnia 2023 roku obchodzona będzie 20. rocznica wprowadzenia Zasad Etyki Zawodowej Policjanta, a rok 2023 został uznany za Rokiem 20-lecia wprowadzenia tych zasad w Policji. W ramach tego wydarzenia przeprowadzono szereg działań, takich jak seminaria eksperckie, konferencje naukowe czy spotkania edukacyjne. Wszystko to miało na celu podkreślenie znaczenia etyki zawodowej w pracy policjanta.