Wybory samorządowe są tuż za rogiem, zaledwie 47 dni nas od nich dzieli. Warto jednak pamiętać, że różnią się one od wyborów parlamentarnych pod jednym kluczowym względem – głosować można tylko tam, gdzie jest się stałym mieszkańcem. Nie będzie możliwości otrzymania zaświadczenia o prawie do głosowania ani złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania.
Jednak osoby, które w poprzednich wyborach (do Sejmu i Senatu) wnioskowały o tymczasową zmianę miejsca głosowania i nie posiadają stałego zameldowania w Warszawie, muszą złożyć wniosek o stałe zameldowanie lub o wpisanie do stałego obwodu głosowania, aby móc uczestniczyć w nadchodzących wyborach. Zalecamy sprawdzenie swojego statusu w odpowiednim stałym obwodzie głosowania za pomocą e-usługi oferowanej przez Ministra Cyfryzacji lub aplikacji mobilnej mObywatel. Można tam również zweryfikować swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców.
Z uwagi na duże natężenie wniosków składanych tuż przed samymi wyborami, apelujemy o niezwłoczne podjęcie tych czynności. Urząd ma do dyspozycji 5 dni na wydanie decyzji.
Podczas zbliżających się wyborów samorządowych, mieszkańcy stolicy będą głosować na Radnych dzielnicy, Radnych miasta stołecznego Warszawy, Radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Wszyscy zostaną wybrani na kadencję trwającą 5 lat.
Głos oddawać będzie można od 7:00 do 21:00. Wyjątkiem są obwody odrębne – utworzone w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych, gdzie głosowanie może skończyć się najwcześniej o godzinie 18:00, jeśli wszyscy uprawnieni do głosowania oddadzą swój głos.
Mieszkańcy Warszawy otrzymają cztery karty do głosowania. W wyborach do Rady stolicy, rady dzielnicy oraz sejmiku województwa mazowieckiego, znak „X” należy postawić tylko przy jednym nazwisku z listy znajdującej się na karcie do głosowania. W przypadku wyborów prezydenckich, znak „X” powinien znaleźć się przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Głos jest uznawany za nieważny, jeśli znak „X” nie zostanie postawiony przy żadnym nazwisku kandydata. Zgodnie z Kodeksem wyborczym, przynajmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki. Dodatkowe notatki, rysunki czy dopisane nazwiska na karcie do głosowania nie wpływają na jej ważność, dopóki nie znajdują się w kratce przeznaczonej do oddania głosu.